
Rozbudowany zakład radioterapii w szpitalu MSWiA został oficjalnie otwarty. Na uroczystości pojawił się wiceminister zdrowia – Sławomir Gadomski, który odpowiada w resorcie za Narodową Strategię Onkologiczną. Dokument jest właśnie doprecyzowany, bo myśląc o końcu pandemii koronowirusa, lekarze – jak sami mówią: „szykują się na epidemię chorób onkologicznych”.
Pierwszy pacjent z możliwości nowego zakładu skorzystał już 2 tygodnie temu. Sprzęt nie mógł czekać, bo potrzeby są ogromne, a będą jeszcze większe.
– Po pandemii koronowirusa czeka nas epidemia nowotworów – przekonuje wiceminister Gadomski.
Onkolodzy już się na to szykują.
– Przewidujemy, że będziemy przyjmować więcej pacjentów z bardziej zaawansowanymi nowotworami – mówi prof. Lubomir Bodnar ze szpitala MSWiA w Olsztynie.
Dlatego wydane w ciągu 2 lat, 42 mln zł na radioterapię i powiększenie możliwości zakładu o kolejny, czwarty już akcelerator, to korzyść dla lekarzy i pacjentów.
– Coraz częściej jesteśmy w stanie zastąpić działania chirurgiczne ze względu na większe możliwości radioterapii – mówi prof. Sergiusz Nawrocki, ze szpitala MSWiA w Olsztynie.
Kosztujący 23 mln zł nowy zakład radioterapii i mieszczący się w nim akcelerator, daje lekarzom ze szpitala MSWiA możliwości jeszcze bardziej precyzyjnego leczenia.
– Idziemy w kierunku bardzo precyzyjnego naświetlania, które daje możliwość precyzyjnej eliminacji zmian chorobowych tak, żeby oszczędzić zdrowe narządy – mówi dr Ewa Wasilewska-Teśluk z zakładu radioterapii olsztyńskiej Polikliniki.
Nowy sprzęt ma możliwość śledzenia ruchu oddechowego pacjenta, a kluczem do leczenia w tej metodzie jest precyzja, bo podawane są bardzo duże dawki promieniowania. Rozbudowa zakładu powoduje, że pacjenci z regionu nie muszą szukać pomocy w innych województwach – wszystkie najnowocześniejsze formy terapii mają na miejscu.
Obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówił z kolei o wysiłkach, by zwiększyć działania profilaktyczne. Zapowiedział doprecyzowanie Narodowej Strategii Onkologicznej. Prace w resorcie toczą się od grudnia, a efekty mają być przedstawione za 2-3 tygodnie.
Nowy zakład radioterapii to nie jedyna nowość w szpitalu MSWiA. Placówka szykuje się do otwarcia radiologii interwencyjnej – czwartej po chirurgii, chemioterapii i radioterapii metodzie leczenia nowotworów.
– To leczenie nowotworów trzustki i wątroby w sposób mniej inwazyjny – wyjaśnia dyrektor olsztyńskiego szpitala MSWiA, Krystyna Futyma.
Pracownia już jest – szpital czeka tylko na możliwość uruchomienia sprzętu.
Obejrzyj materiał video na stronie TVP Olsztyn
Źródło: TVP Olsztyn
Komentuj "Radioterapia na miarę XXI wieku. Nowe miejsce na zdrowotnej mapie regionu"