
Wystawy, publikacje i spotkania z uczestnikami strajków 1981 roku – region przygotowuje się do obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jego ofiarami byli członkowie „Solidarności”. Ten oddolny ruch społeczny nie miał precedensu w historii Europy.
W zimny grudniowy dzień na ulicach pojawiły się czołgi i żołnierze. 13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju wprowadzono stan wojenny. Komuniści tłumaczyli, że to obrona przed anarchią i wojną domową. Ich celem była jednak „Solidarność”.
Oddolny ruch, który w szczytowym momencie liczył około 10 mln Polaków, rodził się na obszarze całego kraju. W Ełku Solidarność wywołała strajki w największych fabrykach: Prefabecie, Zakładach Mięsnych i Elektrotechniki Motoryzacyjnej, a ich liderów aresztowano.
Kulisy i skutki tamtych wydarzeń pokazuje wystawa przygotowana przez Muzeum Historyczne w Ełku. Podobne prezentowane będą w całym regionie, m.in. w holu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Instytut Pamięci Narodowej przygotował ulotki, upamiętniające rocznicę wybuchu stanu wojennego. Wydał też kolejny tom „Encyklopedii Solidarności Warmii i Mazur”.
Z powodu pandemii planowane są kameralne spotkania upamiętniające te wydarzenia.
W Olsztynie uroczystości 13 grudnia rozpocznie msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, a na Placu Solidarności zapłoną znicze.
Obejrzyj materiał video na stronie TVP Olsztyn
Źródło: TVP Olsztyn
Komentuj "40 lat od wybuchu stanu wojennego. Obchody rocznicy w regionie"