
Chcemy, by ten dokument, po szerokich konsultacjach został przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze we wrześniu – powiedziała wiceminister rodziny Barbara Socha, która uczestniczyła w środę w Olsztynie w konsultacjach projektu Strategii Demograficznej 2040.
Wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej spotkała się w olsztyńskim urzędzie wojewódzkim z samorządowcami z woj. warmińsko-mazurskiego, by rozmawiać z nimi o projekcie Strategii Demograficznej 2040. Celem zaprezentowanego 17 czerwca przez rząd projektu jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.
– Chcemy, by ten dokument, po szerokich konsultacjach z samorządowcami, ale też innymi grupami, został przyjęty przez Radę Ministrów we wrześniu jeszcze, i by mógł zacząć być realizowany – mówiła wiceminister Socha podczas briefingu w Olsztynie.
Przypomniała, że sytuacja demograficzna Polskie nie jest łatwa i mamy współczynnik dzietności na poziomie daleko odbiegającym od poziomu zastępowalności pokoleń. Jak podkreślała, to potężny problem, z którym musimy się zmierzyć. Zaznaczyła, że problem dotyczy całego zachodniego świata i wiele krajów podjęło to wyzwanie już dawno, i dzięki konsekwentnej polityce odnosi sukcesy.
– Sukcesem dzisiaj jest zbliżenie się do poziomu zastępowalności pokoleń. Mam nadzieję, że w Polsce również do tego poziomu się zbliżymy w najbliższych latach – powiedziała.
Polityka prorodzinna
Jak oceniła, dzięki wysiłkom rządu polityka prorodzinna jest od sześciu lat realizowana w Polsce bardzo intensywnie. Dodała, że po wprowadzeniu tych pierwszych instrumentów czas teraz na dalsze kroki w priorytetowych obszarach, które mają znaczący wpływ na dzietność.
Wśród obszarów, którym poświęcono konsultacje z samorządowcami, wymieniła przede wszystkim politykę mieszkaniową, ale również kwestie związane z rynkiem pracy, zdrowiem i opieką nad dziećmi do trzech lat.
Socha zaznaczyła, że negocjacje z samorządowcami zbiegły się z początkiem naboru wniosków w pilotażowym programie inwestycji strategicznych w ramach Polskiego Ładu, który daje gminom ogromne środki finansowe na inwestycje.
– Moją misją w Olsztynie jest przekonanie samorządowców do tego, by ubiegając się o dofinansowanie dla inwestycji, myśleli o inwestycjach z perspektywy rodzin: czy te inwestycje znacząco wpłyną na infrastrukturę, na ład przestrzenny, na to wszystko, co umożliwi rodzinom osiedlanie się tutaj i lepsze warunki do życia – powiedziała.
Biorący udział w briefingu prasowym wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki powiedział, że ma nadzieję, iż rozmowy z samorządowcami pomogą wypracować rozwiązania, które przyczynią się do rozwoju demograficznego kraju. Jak mówił, jest to niezwykle istotne również z perspektywy regionu Warmii i Mazur, który ma najniższą gęstość zaludnienia.
Obejrzyj materiał video na stronie TVP Olsztyn
Źródło: TVP Olsztyn
Komentuj "Strategia demograficzna priorytetem. Barbara Socha w Olsztynie"