Dnia 5 grudnia 2015 roku w Berlinie, Kapituła Znaku Rodła, działająca przy Związku Polaków w Niemczech, w uznaniu „zaangażowania i podejmowania działań odnoszących się do pielęgnowania historii i wartości wpisanych w Znak Rodła” nadała honorowy tytuł „Ambasadora Rodła”. Pismo zawiadamiające o przyznaniu tego zaszczytnego tytułu dla Katolickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Rodło” przy Szkole Podstawowej Nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie Kapituła przesłała na ręce Prezesa Klubu, pana magistra Henryka Pejcherta.
W Niemczech prężnie działa mniejszość polska skupiona w, powstałym w 1922 roku, Związku Polaków w Niemczech. Zaskakujące jest to, że Związek ten przed wojną cieszył się większymi prawami niż obecnie. Jest nadzieja, że po spotkaniach premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel sytuacja poprawi się i prawa Polaków w Niemczech będą zrównane z prawami Niemców w Polsce. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku, Związek zaczął używać „Rodła” jako znaku sprzeciwu wobec swastyki. Posługiwanie się Rodłem nie budziło wątpliwości, że Polacy odcinają się od faszystowskich znaków, a jednocześnie świadczyło (jak głosi preambuła) o „łączności z całym Narodem”. Za działalność pod „Znakiem Rodła” Związek zapłacił prześladowaniami i męczeństwem wielu Polaków.
Związek jest wierny prawdom przedstawionym przez niego w 1938 roku, oczywistym dla każdego Polaka. Umykają one nam, albo nie dostrzegamy ich w codziennym zabieganiu, dlatego warto je przypomnieć:
- Jesteśmy Polakami!
- Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!
- Polak Polakowi bratem!
- Co dzień Polak Narodowi służy!
- Polska Matką naszą – nie wolno mówić o matce źle!
Jakże to współgra, obecnie, z walką z oszczercami formułującymi fałszywe określenia typu: „polskie obozy zagłady”.
Tym prawdom pozostaje też wierny olsztyński klub spod znaku „Rodła” – Katolicki Uczniowski Klub Sportowy „Rodło” i są one wpisane do jego statutu”. Zgodę na używanie w nazwie określenia „katolicki” wydał Arcybiskup Metropolita Warmiński ks. dr Edmund Piszcz. Oprócz rozwoju fizycznego wychowanków „Klubu” „kładziony jest nacisk na wychowanie patriotyczne związane z historią Ojczyzny oraz regionu” i stąd to zaszczytne wyróżnienie.
A osiągnięcia sportowe „Klubu”, od przyjęcia obecnej nazwy w 2000 roku, jak i wcześniejsze, są imponujące. KUKS „Rodło” prowadzi drużyny piłkarskie we wszystkich rocznikach (I-VI kl.). Reprezentują one Klub i Szkołę odnosząc wiele sukcesów w rozgrywkach międzyszkolnych, a także w turniejach z udziałem klubów profesjonalnych. Każdego roku Klub może poszczycić się zdobytymi trofeami i najwyższymi lokatami. Nie sięgając daleko, w 2013 roku, reprezentacja Szkoły zajęła I miejsce, zdobywając złote medale i okazały puchar w międzynarodowym turnieju.
Pan Prezes i współzałożyciel „Klubu”, mgr Henryk Pejchert, który jest także opiekunem Sekcji Piłki Nożnej chłopców, wraz panią mgr Anną Kołodziejczyk z Sekcji Piłki Siatkowej dziewcząt oraz panią mgr Krystyną Baczmaga z Sekcji Ogólnorozwojowej wykonują wspaniałą pracę – pracę z dziećmi – „naszą przyszłością”. Na uznanie zasługują tym bardziej, że przy biernej postawie władz miasta mogą liczyć tylko na pomoc od archidiecezji warmińskiej i parafii N.S.P.J. w Olsztynie.
Antoni Górski
Marek Nowacki
Godło Klubu
Znak „Rodło” i jego symbolika
Pismo ZPwN
Szkoła Podstawowa nr 15 w Olsztynie
Zobacz także:
Komentuj "„Rodło” w Olsztynie"