
Żołnierze wyklęci – niezłomni w kręgu zainteresowania badaczy IPN. Historycy wciąż analizują skalę zjawiska drugiej konspiracji. Szczegóły ich prac można było poznać podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej przez olsztyńską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Giżycku.
Walczyła o wolność i suwerenność. Druga konspiracja jako jedyna stawiła opór budowanemu w Polsce komunizmowi.
Komuniści mieli z nią problemy. Rok 1946 to moment decydujący. Nie wiadomo było wtedy na czyją szalę przechyli się zwycięstwo.
Tak zwana druga konspiracja to jeden z ważniejszych tematów, jaki bada Instytut Pamięci Narodowej. Efekty prac historycy przedstawili podczas ogólnopolskiej konferencji w Giżycku.
Na Warmii i Mazurach to była licząca kilkaset osób grupa skupiona w okręgu AK Wilno czy w strukturach Wolność i Niezawisłość. Wśród bardziej zasłużonych: Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i Henryk Wieliczko „Lufa”. Większość struktur w regionie po 1947 roku przestała funkcjonować.
Po siedemdziesięciu latach IPN wciąż bada temat żołnierzy niezłomnych, ale także zajmuje się poszukiwaniem i identyfikacją ofiar.
Obejrzyj materiał video na stronie TVP Olsztyn
Źródło: TVP Olsztyn
Komentuj "IPN bada zjawisko drugiej konspiracji. Efekty prac przedstawiono w Giżycku"