Afrykański pomór świń (ASF) to nieszczęście, które dotknęło nas kilka lat temu. To realne zagrożenia, ale każde ognisko jest od razu likwidowane i utylizowane. Współpraca rządu i rolników jest w tym wypadku bardzo ważna – podkreślał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Ryszard Zarudzki.
W ostatnim czasie głośno jest o powstaniu płotu przeciw rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Szczególnie ważne jest to dla naszego województwa – zarażone dziki na przychodzą Warmię i Mazury z obwodu kaliningradzkiego. Wiceminister Zarudzki wyjaśnia w Porannych Pytaniach, że decyzja o powstaniu płotu już zapadła:
Są różne głosy i pojawiają się dyskusje. Rząd zapewnił, że środki na budowę są zabezpieczone i prace postępują. ASF to nieszczęście, które spotkało nas kilka lat temu. Każde ognisko jest utylizowane i likwidowane. To jest prawdziwe zagrożenie. Działania rządu oraz porozumienie z rolnikami jest bardzo istotne.
Niektórzy rolnicy zlikwidowali hodowlę trzody chlewnej i teraz nie mogą dostać odszkodowań. Decyzja w takiej sytuacji należy do powiatowego lekarza weterynarii. Ryszard Zarudzki zaznaczał, że każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie:
Kluczową sprawą jest bioasekuracja. Lekarz powiatowy musi wydać odpowiednią decyzję tam, gdzie jest ona stosowana.
Ponad 173 miliony złotych przeznaczono w 2017 roku na nagrody dla urzędników Ministerstwa Rolnctwai Rozwoju Wsi oraz instytucji rolniczych. Na stronie resortu od razu pojawiło się sprostowanie. – To jest manipulacja danymi – zapewnił wiceminister.
Nagrody, które były wydawane kiedyś i są wydawane teraz są to zobowiązania ustawowe. Jeżeli przeliczyć to na 28 tysięcy pracowników, których to dotyczy, wtedy dostajemy kwotę 400 złotych brutto i 300 złotych netto na urzędnika – i to w skali roku
Wiceminister mówił ponadto o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020:
Kolejne nabory pokazują zainteresowanie rolników. Uruchamiamy przede wszystkim restrukturyzację małych gospodarstw, zachęcam rolników do korzystania z tego.
Trwa przyjmowanie e-wniosków o dopłaty bezpośrednie. Termin ostateczny to 15 maja, a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie informuje o przedłużeniu czasu na składanie wniosków. Czy to oznacza, że rolnicy bez problemu radzą sobie z e-wnioskami?
Jesteśmy zaskoczeni tak powszechną akceptacją mimo istniejących problemów. 50% wniosków jest już przyjętych łącznie z oświadczeniami. Zachęcam do jak najszybszego składania, oczywiście gdy już wiemy, co i gdzie jest zasiane.
Posłuchaj całej rozmowy z Ryszardem Zarudzkim
Źródło: Radio Olsztyn
Komentuj "Ryszard Zarudzki: Rząd zapewnia, że są pieniądze na budowę płotu chroniącego przed ASF"