
Lubstynek, Napromek i Groszki to trzy miejscowości na Warmii i Mazurach, które zostały przyłączone do Polski w wyniku plebiscytu, który odbył się na tych terenach po pierwszej wojnie światowej. Właśnie mija 99. rocznica tego wydarzenia. Mimo upływu czasu pamięć o plebiscycie jest jednak nadal żywa.
Budynek Domu Polskiego, a obecnie siedziba Instytutu Północnego imienia Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie był w latach 1919-1920 siedzibą Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego.
Plebiscyt, który odbył się 11 lipca 1920 roku został poprzedzony akcją propagandową, w której odwoływano się do wspólnych korzeni, kultury narodowej i języka. Nie obyło się bez krwawych incydentów, takich jak śmierć Bogumiła (Gottlieba) Linki, który został skatowany po jednym ze spotkań Związku Ludowego w Szczytnie.
W okręgu olsztyńskim za Polską padło prawie osiem tysięcy głosów, co stanowiło zaledwie dwa procent wszystkich oddanych głosów. Ostatecznie w wyniku plebiscytu do Polski zostały przyłączone trzy miejscowości, które dziś leżą w województwie warmińsko-mazurskim: Lubstynek i Napromek koło Lubawy oraz Groszki w powiecie działdowskim.
Obejrzyj materiał video na stronie TVP Olsztyn
Mimo przegranego plebiscytu w Olsztynie funkcjonowała polska agencja konsularna, a od 1928 roku podniesiono jej rangę do konsulatu. Placówkę zlikwidowano w 1939 roku.
Źródło: TVP Olsztyn
Zachęcamy do przeczytania artykułu, przypominającego problematykę plebiscytu na terenie naszego regionu w 1920 roku, autorstwa Radosława Nojmana:
Komentuj "Rocznica plebiscytu na Warmii i Mazurach. Za rok minie 100 lat"