Kotylion czy kokarda? Herb, a może godło? Jak rozróżniać, nazywać, i interpretować znaczenie symboli narodowych? Przed Świętem Niepodległości najmłodszych uczyli tego pracownicy Muzeum Warmii i Mazur.
Już za sześć dni Święto Niepodległości. Drukowanie okolicznościowych kartek było tylko jedną z wielu atrakcji jakie z tej okazji przygotowali muzealnicy.
— Można uszyć kokardę narodową, wykonać zakładkę z herbami polski w kolejności tak jak one występowały, a także pokolorować tak zwany telegram kościuszkowski — mówi Danuta Syrwid, kustosz Muzeum Warmii i Mazur.
Warto też pamiętać, że kokarda narodowa to nie kotylion, jak często i błędnie się mówi. Ten drugi jest kwiatem wykonanym z bibułki lub wstążki i ma pomóc np. w dobraniu pary na zabawie tanecznej. Podobnym błędem jest nazywanie godłem, białego orła na czerwonej tarczy. Godłem jest jedynie orzeł. Kiedy pojawia się na czerwonej tarczy, powinniśmy mówić o herbie.
Poświęconą polskim symbolom narodowym Niedzielę w muzeum przygotowali pracownicy Domu „Gazety Olsztyńskiej”, stanowiącego część Muzeum Warmii i Mazur.
Obejrzyj materiał video na stronie TVP Olsztyn
Jak dobrze, że czasy kotylionów, czekoladowych orłów i „bigosowania” już minęły 😉 [red.]
Źródło: TVP Olsztyn
Komentuj "Co powinniśmy wiedzieć o symbolach narodowych przed Narodowym Świętem Niepodległości?"