
Podobne spojrzenie na spór z Unią Europejską Polski i Węgier wynika z podobnej historii – uważa konsul generalny Węgier Pal Attila Illes. Węgierski konsul w Porannych Pytania Radia Olsztyn przekonywał, że nasze postawy determinują wspólne doświadczenia walki z komunizmem.
Konsul zwracał uwagę na wspólną walkę Polski i Węgier o swoją niepodległości w drugiej połowie XX wieku.
Bronimy naszej niezależności, niepodległości i naszej wolności. Jeżeli teraz występujemy razem przy różnych okazjach po 1989 roku, to przychodzą nam na myśl wydarzenia z 1956 roku, z lat 70. i 80., kiedy powstawała w Polsce „Solidarność” i kiedy Węgrzy bronili swojej suwerenności, którą mieli przez kilka dni 1956 roku.
Informacje o wiecu poparcia dla narodu węgierskiego, który walczył radziecką interwencją zbrojną zorganizowanym w Olsztynie w roku 1956, docierały do węgierskich powstańców – mówił w Porannych Pytania Pal Attila Illes. Dodał, że początkiem węgierskiej rewolucji były wydarzenia w Polsce.
Węgrzy śledzili to, co się działo poza ich granicami, tak samo jak przez wydarzeniami z Poznaniu. Nasze powstanie wybuchło jak manifestacja poparcia wydarzeń w Polsce i szło z hasłami takimi, jak: niepodległość, wolność, przyjaźń polsko-węgierska, ale także z przesłaniem, że wszyscy Węgrzy pójdą za Polakami.
30 października 1956 roku w Olsztynie na obecnym rondzie Bema, wtedy pl. Armii Czerwonej, studenci Wyższej Szkoły Rolniczej zorganizowali wiec poparcia dla narodu węgierskiego, który walczył z radziecką interwencją zbrojną.
Źródło: Radio Olsztyn
Komentuj "Pal Attila Illes o wspólnej przyjaźni Polski i Węgier w przeszłości i obecnie"