O świcie dnia 6 sierpnia 1914 roku grupa strzelców – członków „Związku Strzeleckiego” i „Drużyn Strzeleckich” – sformowanych w oddział, który przeszedł do historii jako I Kompania Kadrowa, pod dowództwem Komendanta Józefa Piłsudskiego i szefa sztabu Kazimierza Sosnkowskiego, wyruszyła z krakowskich Oleandrów, by walczyć na frontach rozpoczynającej się I wojny światowej. W sto drugą rocznicę tego wydarzenia, w Olsztynie, odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca czyn „Kadrówki”, zorganizowana przez Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Wzięli w niej udział również przedstawiciele olsztyńskich środowisk prawicowych, m.in. działacz Prawa i Sprawiedliwości oraz Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Radosław Nojman.
Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa dnia 6 VIII 1914 roku (obraz Jerzego Kossaka)
Obchody miały miejsce na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej, na którym spoczywa Kazimierz Goebel – jeden z uczestników wymarszu I Kompanii Kadrowej z Krakowa w kierunku Kielc, podjętego w celu wzniecenia narodowego powstania na terenie zaboru rosyjskiego i tym samym wzięcia udziału w „wielkiej wojnie”. W późniejszych latach Goebel był żołnierzem legendarnej I Brygady Legionów oraz Wojska Polskiego. W okresie międzywojennym, jako dyplomowany podpułkownik i inżynier elektrotechnik, zajmował się m.in. łącznością w Ministerstwie Spraw Wojskowych. W 1945 roku przyjechał do Olsztyna, aby tworzyć „od zera” struktury polskiej poczty i telekomunikacji w okręgu mazurskim, a następnie województwie olsztyńskim. Losy Kazimierza Goebla zostały już opisane na naszej stronie w artykule z cyklu pt. „Miejsca pamięci narodowej w województwie warmińsko-mazurskim”:
W tym roku upamiętnienie strzelców z I Kompanii Kadrowej zbiega się w czasie z obchodzoną w lipcu setną rocznicą bitwy pod Kostiuchnówką na Wołyniu – największej batalii stoczonej z armią rosyjską przez Legionistów Józefa Piłsudskiego, których męstwo przyczyniło się do umiędzynarodowienia sprawy polskiej podczas I wojny światowej oraz, w dalszej perspektywie, odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Co prawda, nie sposób odnaleźć dowodów uczestnictwa i walki Kazimierza Goebla w tej bitwie, jednakże należy przypuszczać, iż, jako żołnierz I Brygady Legionów Polskich, prawdopodobnie wziął w niej udział.
Po odśpiewaniu kilku pieśni legionowych oraz wspomnieniu dziejów „Kadrówki” i jednego z należących do niej strzelców ppłk. inż. Kazimierza Goebla, nastąpiło złożenie kwiatów i lampionów na jego grobie. W imieniu Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego znicz pamięci zapalił Radosław Nojman. Warto podkreślić, że na dzień 11 listopada 2016 roku zaplanowano odsłonięcie, na cmentarzu przy ul. Poprzecznej (w pobliżu pomnika nagrobkowego Goebla), obelisku, mającego powstać z inicjatywy olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP, upamiętniającego wszystkich walczących o wolność naszej Ojczyzny w latach 1914-1920.
Grób Kazimierza Goebla – strzelca z I Kompanii Kadrowej (jedyny w północno-wschodniej Polsce) – i jego żony w Olsztynie
Reprezentant Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie nie zapomniał też o modlitwie za dusze upamiętnionych na cmentarzu przy ul. Poprzecznej:
– ofiar tragedii smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku,
– ofiar sowieckiej zbrodni ludobójstwa z 1940 roku, zwanej katyńską, oraz
Komentuj "Olsztyńskie upamiętnienie wymarszu I Kompanii Kadrowej do walki o niepodległość Ojczyzny"