Reforma oświaty jest dobrze przygotowana, nie grozi nam kumulacja roczników – przekonywał dziś (6 grudnia) warmińsko-mazurski wicekurator oświaty. Wojciech Cybulski mówił o przygotowaniach do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w przyszłym roku szkolnym oraz założeniach egzaminu ósmoklasisty.
1 września ruszą nowe typy szkół – 3-letnie i 4-letnie, z podstawą programową przystosowaną do absolwentów 3 klas wygaszanych gimnazjów i 8 klas zreformowanych szkół podstawowych. Z danych kuratorium wynika, że miejsc wystarczy wszystkim.
Wszelkie informacje na temat zmian w rekrutacji rodzice znajdą w specjalnej broszurze. Ministerstwo przygotowało 28 tysięcy takich ulotek, które także w formie elektronicznej rozesłało do szkół. Pracownicy kuratorium zapowiadają, że z informacją będą wychodzić do rodziców.
Zanim jednak okaże się, jak szkoły zdały egzamin z nowej organizacji, próbny sprawdzian zdawać będą uczniowie klas 8 nowych szkół podstawowych.
Obejrzyj materiał video na stronie TVP Olsztyn
18 grudnia podejdą do egzaminu próbnego z języka polskiego, a dzień później z matematyki. Ostatni egzamin z języka nowożytnego zdawać będą 20 grudnia. W połowie kwietnia czeka ich właściwy egzamin, na nowych zasadach, co widać zwłaszcza w przypadku egzaminu z języka polskiego.
– Na pierwszym miejscu wymienia się większą liczbę zadań otwartych, niż na egzaminie gimnazjalnym. Odwróciliśmy te proporcje – wyjaśnia Małgorzata Hochleitner, dyrektor wydziału kształcenia, wychowania i opieki kuratorium oświaty w Olsztynie.
Nowy egzamin ma kłaść nacisk na samodzielność działania, kreatywność i rozwiązywanie problemów. W przypadku egzaminu z matematyki połowa zadań ma mieć charakter otwarty.
Źródło: TVP Olsztyn
Komentuj "Kuratorium o reformie: „Wszystko pod kontrolą”"