16 maja 2016 r. w Rydze (Łotwa) wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit wziął udział w spotkaniu grupy 16+1 (Europa Środkowa i Wschodnia plus Chiny), podczas którego zaplanowano dyskusję na temat oczekiwań krajów Europy Środkowo-Wschodniej we współpracy z Chinami w poszukiwaniu nowych sposobów dla pogłębienia wzajemnych inwestycji i handlu oraz promowania współpracy w obszarze transportu i logistyki.
Było to pierwsze w historii spotkanie ministrów właściwych ds. transportu w formacie współpracy 16+1 (16 państw Europy Środkowo-Wschodniej plus Chiny, CEEC+China), oznaczające również zainaugurowanie sekretariatu ds. logistyki (który został utworzony w Rydze).
Jerzy Szmit podkreślił, że Polska ma sprzyjające położenie geograficzne i chcemy być ważnym uczestnikiem procesu w tym zakresie. We współpracę transportową europejsko-azjatycką może wpisywać się m.in. projekt Via Carpatia czy kolejowe połączenia towarowe z Chin do Polski. Polska chce nadal współpracować z administracją i firmami chińskimi. Ważna w tym kontekście jest współpraca dwustronna, przejawiająca się m.in. wizytami na najwyższym szczeblu (prezydent Andrzej Duda w listopadzie 2015 r. w Pekinie i planowana wizyta prezydenta Xi Jingpinga w czerwcu br. w Warszawie).
Na spotkaniu gospodarz, czyli Łotwa, zaprezentowała tzw. Riga Guidelines, które mają stanowić wkład na jesienne spotkanie głów państw formatu 16+1.
Ponadto, delegacja polska przeprowadziła rozmowę z delegacją chińską.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Komentuj "Konferencja ministrów transportu 16+1"