Na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury 19 lipca 2016 r. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego.
Ustawa z 12 lutego 2009 r., zwana specustawą lotniskową, obowiązywała do 31 grudnia 2015 r. Pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Infrastruktury projekt zakłada, że ustawa obowiązywałaby do 31 grudnia 2020 r. Zgodnie z projektem nowela miałaby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit uważa przedłużenie działania specustawy za bardzo potrzebne polskiemu lotnictwu.
Intensywny rozwój lotnisk w ostatnich latach był możliwy dzięki obowiązywaniu specustawy. Chyba na wszystkich polskich lotniskach istnieje potrzeba kolejnych inwestycji – argumentował wiceminister.
Odniósł się także do specustawy w kontekście budowy Centralnego Portu Lotniczego. Podkreślił, że jeśli zapadłaby pozytywna decyzja w sprawie CPL, to specustawa lotniskowa ułatwiłaby prowadzenie tej inwestycji.
Podczas posiedzenia komisji poseł sprawozdawca powiedział, że przedłużenie terminu działania specustawy pozytywnie wpłynie na konkurencyjność naszej gospodarki, na rynek pracy i na zwiększenie dostępności lotnisk, zarówno w obszarze ruchu turystycznego, jak i towarowego. Dodał, że w ramach celów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 mają być finansowane inwestycje dotyczące portów lotniczych. Wskazał, że rządowa Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku) zakłada także realizację inwestycji w portach lotniczych.
Autorzy projektu nowelizacji w uzasadnieniu napisali, że umożliwienie zakładającym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystanie z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej jest zasadne również po 31 grudnia 2015 r.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Komentuj "Komisja Infrastruktury poparła nowelizację specustawy lotniskowej"