
W olsztyńskim ratuszu przedstawiono rozstrzygnięcie komisji przetargowej dotyczące realizacji Elektrociepłowni w Olsztynie wraz z zarządzaniem tym obiektem przez 25 lat. Komisja, na podstawie przetargu wszczętego w ubiegłym roku, zbadała trzy zgłoszone oferty. Powstanie Elektrociepłowni jest następstwem rezygnacji z produkcji energii do miejskiej sieci ciepłowniczej poprzedniego podmiotu prywatnego, którym był fabryka opon.
– MPEC pełni rolę partnera publicznego, który zawiera kontrakt z partnerem prywatnym, który na własne ryzyko realizuje budowę nowej elektrociepłowni oraz ponosi wszystkie koszty ryzyka związane z eksploatacją i utrzymaniem tego obiektu – wyjaśnia Konrad Nowak, prezes MPEC.
Partnerem prywatnym jest Firma Dobra Energia z Olsztyna, która budowę elektrociepłowni zakończyć ma do końca 2022 roku. MPEC zobowiązuje się do odkupienia całego ciepła, które zostanie wytworzone w tej instalacji oraz ma dostarczać do niej paliwo.
Po 25 latach cała infrastruktura stanowić ma majątek gminy. Jak zapewniają – MPEC i urząd miasta – zmiany nie spowodują przerw w dostawie ciepła i wzrostu cen. Dodatkowo, nowa elektrociepłownia ma znacznie ograniczyć zanieczyszczenia emitowane do powietrza, które są spowodowane dotychczasowym opalaniem węglem.
Źródło: TVP Olsztyn
Komentuj "A jednak… Nowa elektrociepłownia w Olsztynie ma kosztować 2,8 mld zł."